Balon perdesi :

Sema perdesi, istenildiğinde sahne içi yardımcı faaliyetleri izleyiciden gizlemeye yarayan, sahneye göreceli bir derinlik sağlamak maksatlı hareketli ve isteğe bağlı pozisyonlandırılan ve adından da anlaşıldığı gibi sema oluşturmaya veya bir takım görsel efektlere fon oluşturmaya yarayan perdedir. Sema perdesi kumaşı Din 4102 B1 alev almazlık normuna uygun olmalıdır.

 

 

 


 

Fon Perdesi:

Sahne bitimi ile sahne boşluğu arasında yer alan, sahneye derinlik katma amaçlı kullanılan, sahne arkasında yeralan dekorları da gizlemeye yarayıp fon oluşturmaya yarayan perdedir. Fon perdesi kumaşı Din 4102 B1 alev almazlık normuna uygun olmalıdır.

 

 


 

 

Friz Perdesi:

Sahnede ışık köprüleri önünde yer alan, ışıkların seyircilerin gözlerini rahatsız etmesini engelleyen, projektör cihazlarını ve sahne tavanındaki istenmeyen görüntüleri gizleyen sistemlerdir. Friz perdesi ile sahneyi bölmelere ayırarak derinlik oluşturması da amaçlanır. Friz perdesi kumaşı Din 4102 B1 alev almazlık normuna uygun olmalıdır.

 

 


 

Kulis Perdesi:

Sahnenin her iki tarafında düşey olarak bağlanan, sıralı vaziyette paralel olarak dizilmiş, ekseni etrafında 360 derece dönebilen, oyun için sıralarını bekleyen sanatçıların sahneye birkaç noktadan çıkışını sağlayan sistemlerdir. Kulis perdeleri ile sahne arkasındaki sanatçıların seyircileri ve oyunu takip edebilmeleri sağlanırken, seyirciler tarafından da gizlenmeleri amaçlanır. Kulis perdesi kumaşı Din 4102 B1 alev almazlık normuna uygun olmalıdır.

 

 


 

Sahne Perdesi:

Sahne perdesi, mekânla sağladığı estetik bütünlüğün yanında işlevselliği ile de etkilidir. Genellikle %100 büzgülü sahne perdesi kumaşı akustik özellikleri sebebiyle kadife tercih edilmektedir. Sahne perdesi kumaşı Din 4102 B1 alev almazlık normuna uygun olmalıdır.
Birden fazla renk seçeneğine sahip olan sahne perdeleri, birbirinden farklı kumaş çeşitleri ile de pek çok kombinasyonu bir arada sunmaktadır.

 

 

 


 

Valans Perdesi:

Sahne perdesinin hemen önünde yer alan taç perdesidir. Sahne perdesi ile aynı renk aynı cins kumaştan imal edilir. %100 büzgülü valans perdesi kumaşı Din 4102 B1 alev almazlık normuna uygun olmalıdır.